Morda bo tole zate najenostavnejši šiviljski projekt doslej. Danes vam pokažem, kako izdelate nekaj preprostega materiala za senzorično igro dojenčkov in malčkov. Gre za krpice iz različnih tkanin, ki jih sešijete - ker gre samo za šivanje ravnih linij, je tole morda idealna priložnost za tiste, ki sicer NIKOLI ne šivate. Mehka, lahka domača igrača za dojenčke, ki bo pozneje zaposlovala tudi malčke.
Ideja seveda ni moja - prvič sem o senzoričnih krpicah brala pri Žogicah in kravatah (tule). Prava zakladnica idej in odlična poznavalka Montessori pedagogike, ki je tudi deloma zaslužna za nastanek Zelene hiške. Pri njej boste našli tudi več idej o uporabi teh tekstilnih krpic - v nadaljevanju pa najprej navodila za njihovo izdelavo.
Potrebujete:
1) nekaj koščkov blaga, najbolje belega ali nebarvanega (materiali v nadaljevanju) - uporabite po 2 enaka, da boste krpice lahko uporabljali tudi v parih.
2) sukanec
3) običajni pripomočki: šivalni stroj, škarje - krožno rezilo in podlaga sta pa že luksuz ;)
Katero blago uporabiti? Priporočeno je uporabiti blago iz naravnih niti, v resnici pa skoraj ni omejitev. Bolj ko je raznoliko na otip, bolje bo.
Tule sem uporabila:
- čisto navaden lahek bel bombaž (ideja: rjuha?)
- nebeljena bombažna gaza (tista, ki jo dobite tudi v kompletih prve pomoči)
- debelejši bel jersey
- frotir (brisačke!)
- lan
- kos prosojnega blaga za zavese (veeeliko bolje, če uporabite svilo!)
Možnosti je še veliko:
- pliš
- žamet
- volna
- žaklovina
- čipka
- mreža/til
- flanela,...
1) Izrežite pravokotnike velikosti cca 10 x 20 cm, seveda pa lahko dimenzije določite sami, glede na material, ki ga imate na voljo. Pozorni bodite le na to, da bodo pravokotniki enako veliki.
Prepognite na polovico, lice na lice.
2) Zašijte okrog, vendar na sredini ene od stranic pustite vsaj 3 cm veliko odprtino, da boste blago obrnili.
POZOR! Ko šivate z raztegljivimi materiali (recimo jersey), uporabite raztegljiv šiv (cikcak je čisto OK), da šivi ne bodo pokali.
3) Mini začetniški nasvet: opazite, kako sem zaključila šivanje pri odprtini za obračanje blaga? (označeno z rdečima črticama) Ko šivate, končajte šiv tako, in ko boste blago obračali, se bo nezašit del roba sam avtomatično zapognil navznoter. Ne bo ga treba niti ravnati niti tlačiti navznoter. Enostavno, ne?
Naravnost obožujem take mini šiviljske "trike", poskusite še vi ;)
4) Za lažje obračanje in lepše vogalčke obrežite odvečen del blaga na vogalih, pazite le, da ne zarežete v šiv ali sukanec.
5) Obrnite od znotraj navzven. Za lažje obračanje blaga ob robovih lahko uporabite koničast, a ne oster predmet (tule: kitajska jedilna palčka, sicer še: neošiljen navaden svinčnik, odlično se obnese pletilna igla,...)
6) Odprtina po obračanju.
7) Nasvet: če šivate z zelo tankim blagom (gaza), lahko podvojite plast blaga. Ni pa nujno.
8) Zašijte še odprtino za obračanje in prelikajte.
Ponovite še tolikokrat, kolikor je materiala. Pri Zeleni hiški smo naredili 6 parov, torej skupaj 12 kosov.
Zdaj vam preostane le še to, da krpice ponudite svojemu dojenčku (ali lepo zavijete, če ste jih namenili za darilo).
Tekstilne krpice so odličen material za razvijanje motorike in senzorike, brala sem o tem, da se dobro obnese tudi pri avtističnih otrocih, pa seveda tudi pri slabovidnih (taktilni materiali). Ne glede na to so tule mišljene predvsem kot material za dobro, doma narejeno igračo, ki bo v veselje dojenčkom in malčkom - pa še izdelati jo je zelo lahko!
Par idej za uporabo:
- pri najmlajših zadostujejo že ena do tri krpice iz različnih materialov (tako ali tako gredo takoj v usta in bodo v hipu razmočene).
- število kosov povečujete postopoma
- pozneje jih lahko otroku ponudite v parih tako, da bo s tipanjem poiskal, katere so enake.
Pri nas se je lepo obnesla še ena dejavnost - ker so krpice pospravljene v doma narejeni prosojni vrečki (pokazala sem jih tule), ki se zapira z vrvico, je našo malčico zaposlila še toliko časa, da je vanjo stlačila (skoraj vse) krpice.
Shranite za drugič: